Laptop ve Bilgisayar Dvd Rw Cd Rom

Teknik Servisimizde tüm marka Bilgisayar ve laptopların Dvd Rw Cd Rom lar 15 dk montajı yapılmaktadır.

CD-ROM - DVD-ROM (Compact Disk Read Only Memory) Sürücü Nasıl çalışır.

Lazer ışınları ile okunabilen ve genelde bilgi arşivlemede kullanılan bir yan birimdir. Compact diskler normal olarak evde kullanılan müzik CD’lerinden farklı olmayan ancak üzerinde çoğunlukla veri bulunan disklerdir. Bu diskler üzerindeki bilgiyi ya da müzik izlerini okuyabilecek bir adet sürücü ile birlikte kullanılmak zorundadır. Başta da söylediğimiz gibi lazer ışınının yansıması ya da yansımaması prensibine göre bilgileri okur.

Bu diskler salt okunabilen cinstendir ve bunların üzerine yazma işlemi için özel sürücülere ihtiyaç vardır. Ancak işletim sistemi açısından bu CD-ROM’un kullanımı normal bir HDD veya disketin kullanımından farklı değildir. Sadece bu birim üzerinde silme, değiştirme veya biçimlendirme işlemleri gerçekleştirilemez.

Bu disklere yazabilmek için CDRW cihazına ihtiyacımız olacaktır. Eğer böyle bir cihazımız var ve boş bir CD-ROM medyamız da bulunuyor ise bu medyaya yazabiliriz.

DVD-ROM Sürücü

CD-ROM'ların kapasite olarak yetersiz kaldığı durumlarda kapasitesi 4,7 GB'a kadar çıkabilen DVD'ler kullanılmaktadır. görünüşü ve okuma yazma prensipleri CD-ROM ile aynı olan bu sürücülerin donanım görünüşleri de CD-ROM ile aynıdır.

Yine aynı şekilde salt okunabilen medyalardır. ancak özel bir DVD-RW cihazı ile boş DVD-ROM medyaları yazılabilir. Bir kez yazılmış medya üzerinden herhangi bir bilgi silinemez.

Bilgisayar DVD RW CD Rom

Laptop DVD RW CD Rom

Notebok DVD RW CD Rom