Laptop ve Bilgisayar Ram değişimiLaptop ve Bilgisayar Ram değişimi

Teknik Servisimizde Bilgisayar ve Laptopların Ramları 15 dk. montajı yapılmaktadır.

Bir dizüstü bilgisayara Ram eklenmek istendiğinde ortaya birçok sorun çıkar. Dizüstü bilgisayarlar normal bilgisayarlara göre ram ekleme konusunda daha kısıtlıdırlar. Dizüstü bilgisayarlara çok fazla belek eklenme imkânı yoktur çünkü şuan orta düzeyde bir dizüstü bilgisayar da 2 adet ram slotu bulunur.

Bazı üreticiler sisteminizde 2 GB ram varsa bunu 2 GB artı 2 GB olarak tasarladılarsa durum daha vahimdir çünkü zaten 2 slot olduğu için takacak yer kalmamıştır. Peki masaüstünde durum nasıl? Masaüstü PC lerde bilgisayar alırken en az 4 ram slotlu seçme şansımız var dizüstünde yukarıda da belirttiğimiz gibi şuan piyasada ürünler in %99 u zaten 2 slotlu olduğu için seçim şansımız yok. Durum böyle olunca biz dizüstü bilgisayarımıza ram takamayacak mıyız? tabiki takabiliriz ama bu bize biraz maliyetli olabilir. Çünkü laptopumuzda ram takacak yer yoksa yer açmak için 1 GB lık belleğin birini çıkarıp 2 GB lık bir bellek takabilirsiniz. Böylece toplam ram miktarını 3 GB a çıkartırsınız. Buda yetmaz diyorsanız diğer 1 Gb lık ramı de söküp onun yerine yine 2 Gb ram taktığımızda toplamda 4 GB ram elde etmiş oluruz.

Peki, ne kadar Ram bizim için yeterli? Ne kadar ram gerekli olduğunu anlamak için yazılım gereksinimlerini yani bilgisayarınızda normal gündelik zamanlarda hangi programları kullanıyorsunuz ve bilgisayarınız bu programların tüketiminden sonra ne kadar ram tüketiyor.

Bunu anlamak kolay bilgisayarınız Windows ortamında iken CTRLALT+DELETE tuşlarına beraber basın ve “Görev yöneticisini başlat” ın Görev yöneticisi açıldığında performans sekmesine gelin bilgisayarınız ne kadar ram kullanıyor bu alanda görebilirsiniz.

Bu ekranda toplam sistem belleğini (Ram) ve kullanılan bellek miktarını görebilirsiniz. Ayrıca biraz daha işlemleri detaylandırmak için “işlemler” sekmesine gidin ve hangi program kaç MB ram kullanıyor isterseniz inceleyebilirsiniz.

Peki Ram in standart bir boyutu var mıdır? Sistemimde kaç GB ram olsa iyi olur sorusuna cevap olarak aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Asgari: 2GB

Optimum: 4 veya 8GB

En iyi: 16 veya 32 GB

Evet, artık programlar kendilerini ram de hazır halde bekletiyor bunun için ram miktarı ne kadar çok olursa sistem o kadar rahat çalışır. Bilgisayarınıza ram eklemekten çekinmeyin fazla ram den hiçbir zarar gelmez aksine bilgisayarınız çok daha rahat ve akıcı çalışır.

Tabi bu yukarıdaki tablo artık Windows 7 ye göre çizildi çünkü Win xp 1 GB ram de bile aşağı yukarı çalışabiliyor. Şunu da unutmadan eklemek gerek, bilgisayarınıza 4 GB üzeri ram ekleyecekseniz eğer 4 GB üzerini görebilmeniz için işletim sisteminizin 64 bit olması gerekli yoksa ram eklemenin hiçbir anlamı kalmaz.

Ram Bellek Türleri: En yeni dizüstü bilgisayarlarda şuan DDR3 bellek kullanılır. Yani yeni bir dizüstü aldığınızda belek çeşidi kesin DDR 3 olacaktır. Bir önceki revizyonda ise DDR 2 belekler vardı yani dizüstünüzde DDR 3 veya DDR2 bellek çeşitlerinden birinin bulunduğu kesindir. DDR 1 ise çok eskide kaldı ama hala eski dizüstü bilgisayarlarını kullananlar var bu yüzden bu konu genel anlamda yükseltmeleri içeriyor.

Aşağıdaki bellek çeşitleri en hızlıdan en yavaşa doğru gidiyor. Bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda hangi bellek türü olduğunu anlamak için everest programını indirip sistem bilgilerinizi inceleyebilirsiniz

Acer - Apple - Asus - Datron - Dell - Delta - Fujitsu - Gateway - Hp - Packard Bell - Samsung - Sony - Toshiba - Lenovo - Msi - Casper - LG - Exper - 1gb, 2gb, 3gb, 4gb, 5gb, 6gb, 7gb, 8gb, 16gb, 32gb, Ram modellerini tümü Ankara Bilgisayar servisimizde bulunmaktadır.

Notebook ve Bilgisayar Müşteri Hizmetleri | Ankara
Size nasıl yardımcı olabilirim.?

Laptop - Notebook ve Bilgisayar konusunda

TAMİR - BAKIM    PERFORMANS YÜKSELTME     YEDEK PARÇA

LAPTOP ve BİLGİSAYAR ARIZALARI VE SORUNLARI İÇİN BİZİ ARAYINIZ.

laptop ram değişimi

laptop ram değiştirme
lenovo laptop ram değişimi
hp laptop ram değişimi
laptop ram upgrade asus
laptop ram upgrade acer

laptop ram fiyatları
laptop ram 8 gb
laptop ram yükseltme
laptop rami
laptop ram 16 gb
laptop ram takma
laptop ram 4 gb
laptop ram ddr3
laptop ram arttırma
laptop ram arızası nasıl anlaşılır
laptop ram ayarları
laptop ram al
laptop ram alırken dikkat edilmesi gerekenler
laptop ram alma
laptop ram arttırma faydaları
laptop ram asus
laptop ram bilgisi öğrenme
laptop ram boşaltma
laptop ram bozulursa ne olur
laptop ram bilgileri öğrenme
laptop ram boyutları
laptop ram bellek
laptop ram bellek fiyatları
laptop ram benchmark
laptop ram cl öğrenme
laptop ram cl değeri öğrenme
laptop ram çeşitleri
laptop ram çıkarma
laptop ram crucial
laptop ram corsair
laptop ram compatibility
laptop ram değiştirme
laptop ram ddr4
laptop ram değişir mi
laptop ram ddr3 8gb
laptop ram ddr2
laptop ram dönüştürücü

HİZMETLERİMİZ

Bilgisayar tamiri, Notebook tamiri, Laptop tamiri ve bu cihazların yedek parçaları

İLETİŞİM ADRESİ

Adres: Kabil Cad. 74/A Öveçler - Çankaya
Telefon: +0312 473 76 16
Telefon: +0312 473 76 69
E-mail: teknik et grupiletisim.com